Blog

Pozor na pravidla hry! Jak si hrát s činčilou?

 

KW: jak si hrát s činčilou, činčila hry, mazlíček činčila

 chinchilla-g7adff6ee6_640

Fotka od ligiera z Pixabay 

 

Pořízení nového domácího mazlíčka se samozřejmě neobejde bez představ o jeho hravosti případně ochočitelnosti. Činčila hry miluje, zvlášť v její přirozené aktivní době. Jak si hrát s činčilou a vůbec, jak ji ochočit aby například přiběhla na zavolání? 

 

Krásné huňaté stvoření, které se ale umí ve vteřině změnit v divocha – lépe činčilu zvlášť jako mládě popsat nelze. Pro představu, činčily jsou známé tím, že umí skákat a baví je odrážení od zdí. Jak aktivní umí být ovšem ukáží jedině v jejich přirozenou dobu, která začíná večer. Tak si hlavně dejte pozor, abyste s činčilou dováděli v bezpečném prostředí a hlavně pro ni měli i nějaké dobroty na doplnění cukru, když činčilám v krvi začne během hrátek klesat…

 

TIP: Chov činčil: Co byste měli vědět?

 

Pojďme si ostatně o hraní s činčilami povědět něco více. Pokud existují nějaká pravidla hry, pak jsou to tato:

Hra začíná vždy večer

Abychom se vrátili k ochočení činčily, nejdůležitější věc je pozornost. Činčile byste se měli věnovat ideálně každý den, kdy? Nejlépe si uvolněte hodinu někdy večer před spaním – činčila ve dne spí a z výzvy na hru by nebyla v tu dobu příliš nadšená.

 

Prostředí musí být bezpečné

Zvlášť během prvních dní si dejte pozor na temná místa po pokoji a raději se je pokuste ucpat. Stačí opravdu malá mezírka a činčila vám vmžiku uteče a zaleze třeba pod pohovku, odkud ji budete těžko lovit. Pozor také na dráty od televize a dalších spotřebičů, schovejte je například do PvC trubky, tou se činčila neprokouše.

 

Zapomenout hračky se nevyplácí

Jaký má činčila důvod ochutnávat dráty, krabice, případně kusy nábytku? Jednoduše ten, že se nudí. Večer totiž opravdu vybíjí veškerou energii, kterou získala spánkem během dne. Takže bude skákat tam a zpět a než se nadějete bude chtít něco ohryzávat. Tak raději ať to je hračka ze zverimexu než kabel s napětím...

 

Připojte se bez nátlaku

Činčila si chvíli bude poskakovat sama od sebe. Během této doby na ni můžete mluvit a podporovat jí. Zbytečně se do jejích samostatných hrátek nepřiměšujte, přijde sama. Přece jenom ještě nezkoumala vaše nohavice, případně obsah kapes.

 

Nezapomínejte na občerstvovací pauzy

Už v úvodu bylo zmíněno, že činčila může trpět na nízkou hladinu cukru v krvi. Proto u sebe raději vždy mějte nějaké dobroty, na které by mohla mít chuť.

 

Po hře samozřejmě můžete nechat činčilu ještě vykoupat například v jednom z našich kvalitních koupacích písků. Fantazii se meze nekladou.

 

A co chystáte pro svou činčilu dnes vy?

 

Chov činčil: Co byste měli vědět?

KW: chov činčil, původ činčily, chov činčil doma

xas

 

Fotka od Benjamin M. Groß z Pixabay

 

Činčila umí okouzlit na první pohled. Ať už jde o její půvab, milou povahu nebo chytrost, rozhodně se řadí mezi oblíbené domácí mazlíčky. Odkud se do našich bytů dostala a jak probíhá chov činčil?

 

Pokud plánujete pořízení nového domácího mazlíčka, rozhodně dříve nebo později narazíte na roztomilou šedou kuličku. Předností má činčila hned několik. Zajímavou může být takto na úvod dlouhověkost – činčila se v průměru dožije 8 let, při dobré péči ale dokáže rozdávat radost až 15 roků. V tomto ohledu se vyplatí nahlédnout alespoň ve zkratce na její původ. Odhaluje totiž hned několik důležitých bodů, které by měl znát každý chovatel...

Původ činčily

Roztomilý hlodavec z čeledi činčilovitých pochází původně z Jižní Ameriky. Přesněji tedy z vysokohorských oblastí v Andách. Kdo by na první pohled řekl, že v přirozeném prostředí se činčila vyskytuje v nadmořské výšce okolo 3000 m.n.m., kde se teplota drží na stálých 15°? Samozřejmě nemůžeme v tomto ohledu házet všechny druhy činčil do jednoho pytle. Pro účel tohoto článku se budeme bavit o činčile dlouhoocasé neboli Chinchilla lanigera. Právě ta se jako jediná chová v zajetí respektive jako domácí mazlíček. Právě z tohoto důvodu se občas ve zverimexech setkáte i se jménem činčila jihoamerická.

Jak chov činčil doma odstartoval?

Samozřejmě činčila není domácí mazlíček od nepaměti. Do lidských obydlí se totiž dostala v 17. století primárně za účelem výdělku. Čím okouzlila obchodníky? Samozřejmě svou kožešinou. Její jemnost je dána tím, že z jedné vlasové cibulky vyrůstá chomáček 40 až 50 chlupů. Ačkoli ještě před 200 lety byla činčila jedním z nejhojnějších druhů andských velehor, na počátku 20. století již kožedělný průmysl vzal za své. Kvůli vidině výdělku byla dokonce prohlášena za vyhynulou. S tím se nesmířil Mathias Chapman a v roce 1916 se vydal do Jižní Ameriky hledat zbylé exempláře. Přivezl si 11 zvířat a založil první domácí chov bez účelu zisku z kožešin...

Chov činčil: Na co se připravit?

Ať už plánujete celý chov činčil nebo chcete jen jedno zvířátko, rozhodně byste měli znát pro a proti. Nejideálnější je samozřejmě činčilí pár, u kterého budete moci pozorovat například starostlivého samečka, který bude samičce pomáhat zahřívat mladé. Na druhou stranu, pokud máte čas věnovat se činčilce každý večer minimálně pár hodin, klidně můžete chovat i jednu. Právě díky pozornosti se totiž velice rychle ochočí a navíc například i poslechne na slovo. Chov činčil je tedy spíš pro pozorovatele, zatímco jedináček pro milovníky mazlení a starosti o mazlíčka.

 

Co se týče samotného chovu, jak jsem avizoval výše, činčila potřebuje stravu a prostředí podobné tomu přirozenému. Počítejte tedy s tím, že bude potřeba dbát na dietní krmení, o kterém jsem psal již dříve. Důležitá je také písková koupel, která dělá srst činčil lesklou a zdravou. Opět v tomto ohledu odkážu na nedávný článek, který se přípravou takové lázně zabývá.

 

Plánujete chov činčil? Podívejte se na naši nabídku domácího sena nebo koupacích písků!

Krmení pro činčily: Čím dietnější, tím lepší!

 


Když si domů přivezeme nové domácí zvířatko, rozhodně máme našlápnuto k tomu, abychom jej začali rozmazlovat. Především to platí u dětí, které si začnou získávat náklonost nového tvorečka v domácnosti malými úplatky. Jak má krmení pro činčily ale vypadat a proč dávat na podobné radosti spíš pozor?

 

Správné krmení je pro činčily velmi důležité. Měli byste vědět, že toho potřebuje opravdu velmi málo, protože už od přírody se stravuje velmi dietně. Vylepšení jídelníčku o dobrůtky tak rozhodně nepřipadá v úvahu, protože může činčilce minimálně zhoršit zdravotní stav. 

Co musí obsahovat krmení pro činčily?

Činčily mají velmi dlouhé střevo a poměrně dost citlivá játra. Právě z tohoto důvodu by se jim nemělo dostávat tučných a sladkých směsí, které mohou vést ke ztučnění (steatóze) jater. Toto onemocnění nijak léčit nejde a činčilka dříve umírá. Právě proto se nevyplatí vybírat krmivo pro činčily jen podle fotky na obalu, důležité je složení! Činčily potřebují primárně hodně vlákniny, kterou jim dodá kvalitní seno a pelety.

 

V domovině činčil roste převážně suchá tráva a keře. Nenarazí zde tak prakticky nikdy na čerstvé rostliny nebo zeleninu. Právě proto nedá dopustit spíše na sušenou stravu. V tomto ohledu je nutné zmínit, že činčilu zásadně nikdy nekrmíme mokrou, vlhkou či zapařenou travinou nebo nadýmavou zeleninou. Stejně jako například morče, i činčila se po takovém krmení zduje a zemře.

Sestava krmení pro činčily včetně dávek

Když už se bavíme o dietní stravě, bylo by nepraktické nezmínit, kolik by toho měla zdravá činčilka dostat za den do misky. Pojdmě si tedy projít základní menu pro zdravého a čilého parťáka:

 

  1. Kvalitní luční seno (hrst na den) – ideálně se k sušení používá luční tráva, zelené obilí (před vytvořením klasu), zahradní trojlístek, bojínek apod. Pokud si lámete hlavu nad tím, kde zakoupit kvalitní seno, ozvěte se nám.

 

  1. Zelené lisované pelety nebo extrudované granule (hrst na den) – vybírejte především ty s velkým obsahem vlákniny (alespoň 14 % a nejlépe více než 16 %). Pelety by měly obsahovat 16-20 % bílkovin a to bez tuku, oleje a cukru.

 

Dáváte pozor na správné krmení pro činčily? Přiznejte se v komentáři.

Koupací písek pro činčily

Koupací písek pro činčily
Činčily patří do rodiny hlodavců. Jejich domovinou jsou jihoamerické oblasti And. Někteří lidé si je
pořizují jako domácí mazlíčky. Jsou totiž velmi přítulné, chytré a milé.


Základní výbava pro činčilu
Pokud se rozhodnete, že si pořídíte činčilu, nejprve si opatřete potřebnou výbavu. Základ tvoří
vysoká klec nebo voliéra, kterou je potřeba umístit na takové místo, kam nebudou dopadat přímé
sluneční paprsky a kde nebude průvan. Ani nízké teploty a vlhkost činčilám příliš nesvědčí.
Vzhledem k tomu, že se jedná o tvory noční, měla by být klec umístěna tam, kde bude přes den
klid.
Činčily milují šplhání, je tedy dobré pořídit klec větších rozměrů, alespoň se dvěma patry.
Do klece umístěte, do horní části, úkryty – dřevěné domky nebo tunely a větve a nezapomeňte na
krmítka a pítka. Vhodné nejsou misky, ty totiž činčily velmi rychle znečistí. Na dno klece je potřeba
nasypat kočkolit nebo hobliny.

Pískové koupele
Pískové koupele jsou pro činčily velmi důležité. Pomáhají jim odmastit srst, zbavit jí nečistot a
vypadané srsti a podporují jejich dobrou pohodu. Činčily totiž mají srst jemnou a velmi hustou a ve
vodě se koupat nesmějí.
Do klece je nutno umístit, ideálně večer, vždy tak na půl hodiny, speciální nádobu s pískem. Jak
nádobu, tak i písek je nutno pravidelně čistit.
Pro koupel je potřeba opatřit speciální jemný koupací písek, který nasypete do předem určené
nádoby, ideálně misky, do výšky 3-5 cm. Jakmile se činčily vykoupou, misku z klece zase vyndejte,
písek prosijte přes sítko, zbavíte jej tak nečistot. Písek je dobré pravidelně měnit. Také je potřeba
pečlivě umýt nádobu, která slouží ke koupeli.
Pokud zvolíte jako materiál pro koupací nádobu sklo, krásně uvidíte, jak se činčily koupou.
Speciální koupací písek pro činčily je velmi jemný a práší. Je tedy vhodné, než jej s nádobou
umístíte do klece, promíchat ho s pískem hrubším.

koupací písek činčila opravdu ocení

Který koupací písek činčila opravdu ocení?

KW: činčila, koupací písek

chinchilla-1432582_640

Image by Amber Wood-Hurst from Pixabay 

 

Pokud se zajímáte o činčily, rozhodně vám neuniklo, že se nesmí koupat ve vodě. Odmastit a případně vyčistit jejich srst od nečistot zvládne jenom dobře zvolený koupací písek. Jak se v nabídce orientovat a potěšit mazlíčka dokonalou lázní?



Činčily písek zkrátka milují - není o čem. Málokdo ale ví o pravém významu této zvířecí zábavy. Koupání je pro ně totiž velice důležité. Udržují si díky němu hustotu srsti a také její lesk. Kromě těchto čistě vzhledových benefitů ale činčilce pomůže koupel v písku také předejít zákeřné plísni, která může způsobit vypadávání srsti.

Na správném výběru záleží!

Pro chovatele činčil je trh přímo přesycený různými koupacími písky. Důvodem bude především fakt, že narozdíl od běžně dostupného stavebního písku jsou ty kupované dezinfikované a čisté. Ani to ale nemusí být v každém případě výhra…

 

Pokud se rozhodnete na koupacím písku šetřit, nedopadne to dobře. Ať už jemný nebo hrubý písek zakoupený s ohledem na nejnižší cenu totiž nemá vůbec dobrou odmašťovací schopnost a činčily po něm mohou mít dokonce rýhy v srsti. Sice se na první pohled bude váš mazlíček tvářit šťastně a koupel si bude užívat všemi doušky, jenže výsledek bude nulový. Chovatelé proto volí jinou taktiku.

Kvalitní koupací písek pro činčily potěší zvířátko i chovatele

Udržet svého malého hlodavce v čistotě a hlavně zdravém prostředí je sen každého chovatele. Ostatně to pochopíte sami.

Podle čeho se řídit?

Koupací písek pro činčily by měl být hrubší a mít šedobéžovou barvu. V této konfiguraci totiž nejlépe odmastí srst činčilky, která bude po týdnu koupelí k nepoznání. Srst nabyde hustotu a získá lesk.

 

Chovatelé doporučují činčilce nabídnout písek od firmy Tolsa, který se přesně jmenuje Sepiolita. Vyrábí se ve Španělsku, nakoupit ho můžete z pohodlí domova ale i u nás. Sepiolit je mimochodem vláknitý, přírodní, hydratovaný, jílový a vlhko pohlcující křemičitan sodný.

 

Zajímavou alternativou jsou i prachové písky, které se označují za úplně nejlepší variantu do činčilí koupelny. Připomínají totiž sopečný prach, který je v přírodě činčilám velmi blízký.

Jak zařídit koupelnu?

Bohatě postačí nádoba s vysokými stěnami, aby činčila nevyhazovala písek všude okolo. Používají se například malá akvária, skleněné koule, nebo různé misky z hlíny či plechu. Plastu se raději vyhněte, ten by činčila mohla chtít ochutnat. 

 

Koupelnu můžete zařídit buďto přímo v kleci nebo do ní činčilku vždy při výběhu odložit. Samozřejmě se písek po čase opotřebuje. Za jak dlouho to bude, nelze odhadnout, ale poznáte to jednoduše - činčila se ve špinavém písku koupat prostě nebude.

 

Jak velké lázně plánujete své činčilce dopřát?

5 položek celkem
Zpět do obchodu