koupací písek činčila opravdu ocení

Který koupací písek činčila opravdu ocení?

KW: činčila, koupací písek

chinchilla-1432582_640

Image by Amber Wood-Hurst from Pixabay 

 

Pokud se zajímáte o činčily, rozhodně vám neuniklo, že se nesmí koupat ve vodě. Odmastit a případně vyčistit jejich srst od nečistot zvládne jenom dobře zvolený koupací písek. Jak se v nabídce orientovat a potěšit mazlíčka dokonalou lázní?Činčily písek zkrátka milují - není o čem. Málokdo ale ví o pravém významu této zvířecí zábavy. Koupání je pro ně totiž velice důležité. Udržují si díky němu hustotu srsti a také její lesk. Kromě těchto čistě vzhledových benefitů ale činčilce pomůže koupel v písku také předejít zákeřné plísni, která může způsobit vypadávání srsti.

Na správném výběru záleží!

Pro chovatele činčil je trh přímo přesycený různými koupacími písky. Důvodem bude především fakt, že narozdíl od běžně dostupného stavebního písku jsou ty kupované dezinfikované a čisté. Ani to ale nemusí být v každém případě výhra…

 

Pokud se rozhodnete na koupacím písku šetřit, nedopadne to dobře. Ať už jemný nebo hrubý písek zakoupený s ohledem na nejnižší cenu totiž nemá vůbec dobrou odmašťovací schopnost a činčily po něm mohou mít dokonce rýhy v srsti. Sice se na první pohled bude váš mazlíček tvářit šťastně a koupel si bude užívat všemi doušky, jenže výsledek bude nulový. Chovatelé proto volí jinou taktiku.

Kvalitní koupací písek pro činčily potěší zvířátko i chovatele

Udržet svého malého hlodavce v čistotě a hlavně zdravém prostředí je sen každého chovatele. Ostatně to pochopíte sami.

Podle čeho se řídit?

Koupací písek pro činčily by měl být hrubší a mít šedobéžovou barvu. V této konfiguraci totiž nejlépe odmastí srst činčilky, která bude po týdnu koupelí k nepoznání. Srst nabyde hustotu a získá lesk.

 

Chovatelé doporučují činčilce nabídnout písek od firmy Tolsa, který se přesně jmenuje Sepiolita. Vyrábí se ve Španělsku, nakoupit ho můžete z pohodlí domova ale i u nás. Sepiolit je mimochodem vláknitý, přírodní, hydratovaný, jílový a vlhko pohlcující křemičitan sodný.

 

Zajímavou alternativou jsou i prachové písky, které se označují za úplně nejlepší variantu do činčilí koupelny. Připomínají totiž sopečný prach, který je v přírodě činčilám velmi blízký.

Jak zařídit koupelnu?

Bohatě postačí nádoba s vysokými stěnami, aby činčila nevyhazovala písek všude okolo. Používají se například malá akvária, skleněné koule, nebo různé misky z hlíny či plechu. Plastu se raději vyhněte, ten by činčila mohla chtít ochutnat. 

 

Koupelnu můžete zařídit buďto přímo v kleci nebo do ní činčilku vždy při výběhu odložit. Samozřejmě se písek po čase opotřebuje. Za jak dlouho to bude, nelze odhadnout, ale poznáte to jednoduše - činčila se ve špinavém písku koupat prostě nebude.

 

Jak velké lázně plánujete své činčilce dopřát?

Zpět do obchodu