Krmení pro činčily: Čím dietnější, tím lepší!

 


Když si domů přivezeme nové domácí zvířatko, rozhodně máme našlápnuto k tomu, abychom jej začali rozmazlovat. Především to platí u dětí, které si začnou získávat náklonost nového tvorečka v domácnosti malými úplatky. Jak má krmení pro činčily ale vypadat a proč dávat na podobné radosti spíš pozor?

 

Správné krmení je pro činčily velmi důležité. Měli byste vědět, že toho potřebuje opravdu velmi málo, protože už od přírody se stravuje velmi dietně. Vylepšení jídelníčku o dobrůtky tak rozhodně nepřipadá v úvahu, protože může činčilce minimálně zhoršit zdravotní stav. 

Co musí obsahovat krmení pro činčily?

Činčily mají velmi dlouhé střevo a poměrně dost citlivá játra. Právě z tohoto důvodu by se jim nemělo dostávat tučných a sladkých směsí, které mohou vést ke ztučnění (steatóze) jater. Toto onemocnění nijak léčit nejde a činčilka dříve umírá. Právě proto se nevyplatí vybírat krmivo pro činčily jen podle fotky na obalu, důležité je složení! Činčily potřebují primárně hodně vlákniny, kterou jim dodá kvalitní seno a pelety.

 

V domovině činčil roste převážně suchá tráva a keře. Nenarazí zde tak prakticky nikdy na čerstvé rostliny nebo zeleninu. Právě proto nedá dopustit spíše na sušenou stravu. V tomto ohledu je nutné zmínit, že činčilu zásadně nikdy nekrmíme mokrou, vlhkou či zapařenou travinou nebo nadýmavou zeleninou. Stejně jako například morče, i činčila se po takovém krmení zduje a zemře.

Sestava krmení pro činčily včetně dávek

Když už se bavíme o dietní stravě, bylo by nepraktické nezmínit, kolik by toho měla zdravá činčilka dostat za den do misky. Pojdmě si tedy projít základní menu pro zdravého a čilého parťáka:

 

  1. Kvalitní luční seno (hrst na den) – ideálně se k sušení používá luční tráva, zelené obilí (před vytvořením klasu), zahradní trojlístek, bojínek apod. Pokud si lámete hlavu nad tím, kde zakoupit kvalitní seno, ozvěte se nám.

 

  1. Zelené lisované pelety nebo extrudované granule (hrst na den) – vybírejte především ty s velkým obsahem vlákniny (alespoň 14 % a nejlépe více než 16 %). Pelety by měly obsahovat 16-20 % bílkovin a to bez tuku, oleje a cukru.

 

Dáváte pozor na správné krmení pro činčily? Přiznejte se v komentáři.

Zpět do obchodu